Енергийната бедност е предизвикателство, което засяга много уязвими домакинства в цяла Европа. Проектът на програма LIFE ReHABITA стартира на 1 септември 2023 год., за да се справи с енергийната бедност чрез обновяване жилищата на уязвими домакинства в пет европейски общини: Лорка (Испания), Плоещ (Румъния), Пловдив (България), Салдус (Латвия) и Госпич (Хърватия).
  LIFE ReHABITA е инициатива, сред чиито основни цели са трансформацията на общностите и подобряване качеството на живот на yязвимите домакинства. Чрез жилищно обновяване, инвестиции в енергийна ефективност и адаптиране към изменението на климата, този проект ще подпомогне справянето с енергийната бедност и ще осигури по-устойчиво бъдеще за всички.
В какво се състои проектът?
 Въпреки многото предимства, които реновирането може да донесе на едно уязвимо семейство, необходимостта от ремонтни дейности често се възприема като проблем, а не като възможност. LIFE ReHABITA цели да промени това възприятие. Проектът ще създаде офиси на ReHABITA в най-необлагодетелстваните квартали на партньорските общини. Тези офиси ще бъдат място, където гражданите ще могат да получават изчерпателна информация за услугите по реновирането.
Обучени общински експерти ще консултират гражданите през целия процес на обновяване в офисите на ReHABITA /от планирането до изпълнението/. Целта е жилищата да бъдат санирани, за да се постигне по-голям топлинен комфорт и спестяване на сметки за ток.
Какво въздействие ще има проектът?
 Проектът LIFE ReHABITA има амбициозната цел: да помогне за обновяването на 500 жилища и съдейства на 1250 граждани чрез промяна на начина на отопление и ремонтни дейности, за които ще бъдат мобилизирани инвестиции от над 6,5 милиона евро. Обновяването на жилищата ще има значително въздействие върху качеството на живот на уязвимите граждани, с намаление от 37% на потреблението на енергия на жилище.
Продължителност на проекта
 Проектът ще продължи 4 години, от 1 септември 2023 до 31 август 2027 год.
Партньори по проекта
 Консорциумът се състои от 5 европейски общини, всяка придружена от технически партньор, който да подпомага изпълнението на проекта. Тези технически сътрудници ще съдействат посредством опита си от работата с уязвими граждани и планиране на местни стратегии.
През последните години нивото на енергийна бедност в Европейския съюз продължава да нараства като резултат от геополитическите събития и енергийната криза. Енергийната бедност е резултат главно от три фактора: ниски доходи на домакинствата, високи разходи за енергия и енергийно неефективни домове. Има сериозни негативни въздействия върху здравето и благосъстоянието на хората: от проблеми с дишането и кръвообращението до психични проблеми и социално изключване. Нивото на енергийната бедност се наблюдава и измерва чрез набор от показатели, условно разделени в две категории: такива, които се отнасят до жилищните условия (напр. Ден- градуси за охлаждане и отопление, крайно потребление на енергия в домакинството и т.н.) и такива, които се отнасят до социално-икономическите аспекти (просрочени сметки за комунални услуги, цени на енергията, невъзможност да се поддържа достатъчно топъл дом и т.н.). В рамките на проекта ReHabita се направи оценка на енергийна бедност на местно ниво в петте пилотни общини. Тази оценка ще служи и за основа при изпълнението на следващите етапи от проекта. Резултатите от анализите за общините Госпич (Хърватия), Лорка (Испания), Пловдив (България), Плоещ (Румъния) и Салдус (Латвия) са оформени в доклад D2.1 Energy poverty assessment of the municipalities.
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Седмото издание на майсторския клас се фокусира върху обслужването на едно гише за енергийно обновяване на жилищни сгради и обхваща проектирането, разработването и експлоатацията на OSS за модернизиране на жилищни сгради.
При обновяване жилищата на уязвими домакинства, възниква допълнителна трудност поради крехкото социално-икономическо положение на засегнатите хора. Такава ситуация създава ограничения, които могат да затруднят разработването на проекти за обновяване, особено при многофамилни жилищни сгради.
Tретата партньорска среща по проект LIFE ReHABITA бе организирана от AE3R Плоещ-Прахова. Отразен бе напредъка на дейностите, както и бъдещите планове за енергийно обновяване на сгради.
Енергийна Агенция - Пловдив проведе обучение на граждани от уязвими домакинства. На участниците бяха предоставени инструменти за правилно потребление на енергия в техните домове, максимизиране на енергийните спестявания и увеличаване на енергийната ефективност.
Запишете вашият мейл адрес в полето, за да получавате новини от нас.