Общински стратегии, програми и планове за действие
Лабораторни анализи и моделиране
Разработване на проекти
ЕЕ & ВЕИ на сгради
Управление на мобилността
Енергийно образование
ЕЕ & ВЕИ в малки и средни предприятия
Енергийна Агенция - Пловдив (ЕАП) е създадена през 2000 г. като първата енергийна агенция в България по програма SAVE на ЕК. ЕАП насърчава устойчивото енергийно развитие посредством енергийна ефективност и внедряване на възобновяеми енергийни източници. Нейните услуги се използват от местни и национални власти и бизнеса. ЕАП извършва предпроектни проучвания, енергийни и екологични анализи и моделиране, идентифициране, разработване и управление на проекти в областта на енергията и качеството на въздуха. ЕАП е осъществила успешно повече от 50 европейски проекта. Енергийна агенция Пловдив (ЕАП) е основател на Асоциацията на българските енергийни агенции (АБЕА) и Клъстер Зелена Синергия и е горд член на мрежите на FEDARENE и NATUREEF.
Енергийна Агенция - Пловдив (ЕАП) е научно-изследователска организация, която разработва и реализира технически,
екологични и социални иновации в областта на ЕЕ и ВЕИ, енергийно ефективни инженерни решения,
биогорива и материали. Дейностите на ЕАП включват: моделиране на енергията и околната среда,
енергийно управление и планиране на местно и регионално ниво; енергийни и екологични анализи, инвентаризации на емисиите,
енергийно одитиране на сгради и МСП, разработване на мерки за прилагане на ЕЕ; развитие на устойчиви енергийни общности и интелигентни градове;
инвентаризации на емисиите и мониторинг; изпитване на биогорива, компост и биологични отпадъци; разработване на нови технологии за ЕЕ и ВЕИ;
консултации по ISO 50001 и въглероден отпечатък; техническа поддръжка и съвети; реализиране на пилотни проекти.
Сред нейните основни приоритети е и разработването на обучителни и образователни материали.
В Енергийна Агенция - Пловдив (ЕАП) функционират два офиса за трансфер на знания, които предоставят лабораторни и консултантски услуги. Първият е Център за изследвания и иновации в областта на биоенергията, който предлага водещи научноизследователски и иновационни дейности, както и експертни компетенции в областта на биоенергията и биоикономиката. Изследователската инфраструктура на центъра включва Аналитична лаборатория за тестване на твърди биогорива, компост и биологични отпадъци, акредитирана по ISO 17025. Лабораторията е една от 30-те лаборатории, одобрени от Европейската асоциация по биомаса като изпитващ орган на сертификационната схема за пелети ENPlus. Другият офис за трансфер на знания е Центърът за интегрирано управление на качеството на въздуха (КАВ), ЕЕ и ВЕИ, който осигурява изследвания и иновации в областта на качеството на въздуха и измерванията на енергията, както и мониторинг, управление и моделиране на параметри на КАВ. В Центъра се извършват измервания на емисиите на стационарни отоплителни и промишлени инсталации с портативен анализатор на емисии (газов анализатор за двигатели, турбини, котли, пещи и др.), както измервания на имисии ( концентрации във въздуха) на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и азотни оксиди чрез Мобилна лаборатория .
Другите дейности на ЕАП обхващат: термовизионно заснемане с дрон на обществени, жилищни и търговски обекти за идентифициране на топлинни мостове и подпомагане на енергийното одитиране на сгради и инсталации. Термовизионната камера се използва за откриване и визуализация на инфилтрация и екфилтрация, както и за откриване на компрометирана изолация, проблеми с въздушните потоци, неправилно функциониране на отоплителни тела, компрометиран покрив и други.
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Енергийна Агенция - Пловдив ще вземе участие в 16-тия Граждански енергиен форум, организиран от Европейската комисия и Унгарския регулаторен орган в областта на енергетиката и комуналните услуги Събитието с работна тема „Към енергиен пакет за гражданите: Овластяване на гражданите за справедлив енергиен преход“ ще се проведе на 5 декември 2024 год. в Будапеща и е в рамките на унгарското европредседателство. Участието във форума ще бъде в рамките на първата пленарна сесия „Местни действия за подпомагане на осъществяването на задвижвания от гражданите справедлив енергиен преход“. Енергийна Агенция - Пловдив ще сподели своя опит в прилагането на интегриран подход за „Декарбонизация и подобряване на качеството на градския въздух в едно“.
Проектът COMPAIR предоставя нова възможност за хора, които искат да се включат в гражданска наука и да допринесат за измерването на качеството на въздуха или трафика в местните си общности.
Регионалният хъб за енергийни услуги и консултации “МултиХоум”, посветен на жилищното обновяване в област Пловдив, бе презентиран от своя координатор пред експерти от Австрийската енергийна агенция. Поканата бе от страна на българската Агенция за устойчиво енергийно развитие, дългогодишен партньор на Енергийна Агенция - Пловдив в проектната й дейност.
Запишете вашият мейл адрес в полето, за да получавате новини от нас.