“High-quality Energy Performance Assessment and Certification in Europe
Accelerating Deep Energy Renovation”
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В СГРАДНИЯ ФОНД Като се има предвид, че 40% от енергийното потребление на Европейския съюз се пада на сградния фонд, то намаляването на потреблението на енергия и използването на енергия от възобновяеми източници в сградния сектор представляват приоритетни мерки, необходими за постигане целите на ЕС за енергийна ефективност. Необходимо е да се предвидят по-конкретни действия с оглед реализиране на огромния потенциал за икономии на енергия в сградите и намаляване на големите различия между резултатите на отделните държави-членки в този сектор (съгласно Директивата за енергийни характеристики на сгради). Важен инструмент за повишаване на пазарното търсене на нови жилища с по-добри енергийни характеристики и енергийното обновяване на съществуващи сгради, са Сертификатите за енергийни характеристики на сгради, регулирани от Директивата за енергийните характеристики на сградите на Европейската комисия, както и от националното законодателство на държавите членки.
Цели на проекта QualDeEPC Проектът QualDeEPC, финансиран по програма Хоризонт 2020, цели подобри качеството на съществуващите схеми за енергийно сертифициране; да уеднакви процедурите за енергийно сертифициране в държавите членки; да улесни връзката между енергийното сертифициране и мерките за цялостно обновяване на сгради Проектът QualDeEPC ще работи за уеднаквяване на процедурите за енергийно сертифициране на европейско ниво и повишаване качеството на сертификатите, в това число и препоръките за енергийно обновяване. Основната цел е тези препоръки да бъдат в съответствие с изискванията за Сгради с близко до нулевото енергийно потребление, както и да бъдат включвани по-амбициозни мерки за дълбочинно обновяване. Под координацията на Института във Вупертал (Германия) партньорите по проекта ще работят за уеднаквяване на процедурите за енергийно сертифициране, не само в страните партньори по проекта, а и извън него. Ще бъдат предложени възможности за подобрения по време на периода на проекта, включващи различни аспекти от схемите за енергийно сертифициране като: енергийно обследване, независим контрол и сертифициращи органи, енергийни консултанти, участници в строителния сектор, крайни потребители и др.
За да се постигнат споменатите цели, дейностите по проекта са организирани в следните четири фази на изпълнение: 1. Анализ на съществуващите схеми за енергийно сертифициране, идентифициране на добри практики, недостатъци и приоритети за подобрение
Чрез интензивен диалог, включващ ключови участници на всички нива, QualDeEPC ще насърчи действия за подобрение на съществуващите схеми за енергийно сертифициране във всички държави членки. Една от основните цели на проекта е да осигури дългосрочно използване и интегриране на резултатите от проекта в националните политики и регулации по отношение на енергийното сертифициране. ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ: Септември 2019г. – август 2022г. (36 месеца) ФИНАНСИРАНЕ И БЮДЖЕТ:
УЧАСТВАЩИ ДЪРЖАВИ: България, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Испания, Швеция ПАРТНЬОРИ: 1. Wuppertal Institut (Германия) 2. CRES (Гърция) 3. Dena (Германия) 4. Енергийна агенция - Пловдив (България) 5. EKODOMA (Латвия) 6. ENERGIAKLUB (Унгария) 7. EPC mbH (Германия) 8. FEDARENE (Белгия) 9. ESCAN (Испания) 10. CIT (Швеция) |
За повече информация: daniela.kostova@eap-save.eu
Twitter: @QualDeEPC à https://twitter.com/QualDeEPC
LinkedIn: QualDeEPC àhttps://www.linkedin.com/company/qualdeepc/
УЕБСАЙТ: www.qualdeepc.eu
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Събитието с работна тема „Към енергиен пакет за гражданите: Овластяване на гражданите за справедлив енергиен преход“ ще се проведе на 5 декември 2024 год. в Будапеща. Основни организатори са Европейската комисия и Унгарския регулаторен орган в областта на енергетиката и комуналните услуги. Експертното участие на Енергийна Агенция - Пловдив ще бъде в рамките на първата пленарна сесия „Местни действия за подпомагане на осъществяването на задвижвания от гражданите справедлив енергиен преход“. Представянето ще се фокусира върху интегрирания подход: „Декарбонизация и подобряване на качеството на градския въздух в едно“.
Проектът COMPAIR предоставя нова възможност за хора, които искат да се включат в гражданска наука и да допринесат за измерването на качеството на въздуха или трафика в местните си общности.
Регионалният хъб за енергийни услуги и консултации “МултиХоум”, посветен на жилищното обновяване в област Пловдив, бе презентиран от своя координатор пред експерти от Австрийската енергийна агенция. Поканата бе от страна на българската Агенция за устойчиво енергийно развитие, дългогодишен партньор на Енергийна Агенция - Пловдив в проектната й дейност.
Запишете вашият мейл адрес в полето, за да получавате новини от нас.