Проект IDEA е финансиран по програма Erasmus+ на Европейския съюз като стартира през ноември 2017г. и е насочен към проблема Енергийна бедност. Партньори по проекта са: Кипърски университет, Никозия, Кипър (Координатор), DOOR – Загреб, Хърватия, Енергийна агенция - Пловдив - България, FOCUS – Любляна, Словения.
IDEA Innovative Direction in Energy Advising
Енергийна бедност
Eдно домакинство се счита за eнергийно бедно когато изпитва затруднения да заплати своите сметки за електрическа и топлинна енергия или не може да поддържа здравословни условия в дома си на разумна цена. Бариерите, предотвратяващи промяна в навиците на потребление на енергия са: липса на информация,знания и опит на енергийно бедните и липса на адекватни мерки за справяне с проблема.
Цели на проекта:
Целеви групи:
Очаквани резултати:
Партньори по проекта:
University of Cyprus (UCY)
DOOR (Society for Sustainable Development Design)
ENERGY AGENCY OF PLOVDIV ASSOCIATION
Focus Association for Sustainable Development
Повече за проекта: project-idea
Основна цел на проекта DATA4ACTION е да развие сътрудничество между заинтересованите страни в процеса на обмен на данни с цел да обезпечи изготвянето на местни или регионални енергийни планове за действие. В рамките на проекта, Енергийна Агенция - Пловдив създаде първата в България Обсерватория за енергия, околна среда и климат. Повече за нея и нейните дейности, можете да прочетете на следния линк: http://observatory.eap-save.eu/ и в нейната брошура. DATA4ACTION свърза доставчиците на данни и местните власти в 12 Европейски града, за да установи партньорство между тях за успешен обмен на данни в подкрепа на реализиране и мониторинг на Планове за устойчиво енергийно развитие (ПУЕР). Съществуващите енергийни обсерватории в Европа предадоха своя опит и знания за дефиниране и реализиране на партньорски модели за създаване и мониторинг на ПУЕР. Партньорските модели ще могат да се репликират в Европа и са създадени да промотират дългосрочно сътрудничество.
Проектът DATA4ACTION:
Повече за проекта можете да прочетете в неговите бюлетини: Бюлетин 1 , Бюлетин 2 , Бюлетин 3 , Бюлетин 4 ,Бюлетин 5
За повече информация за проекта Data4Action, моля посетете http://data4action.eu/
Проектът iURBAN ще създаде и валидира софтурна платформа, която ще интегрира информационни и компютърни технологии в система за енергиен мениджмънт в два европейски града. Той ще предостави база данни в подкрепа при вземането на решения и ще зададе нужните параметри при създаването на нови бизнес модели. Те ще допринасят за ефективното управление и пренос на енергията, която се произвежда и консумира на местно ниво, като съчетава в един софтуер потребителското поведение и дейността на просюмърите.
Ядрото нa iURBAN е интелигентна система за подкрепа при вземане на решения – SmartDSS (SDSS), която е и платформа за енергиен мениджмънтв рамките на града. Тя ще позволи разрастване на системата и съчетаването й със софтуер за вземане на решение на две нива:
Локална система за вземане на решения (LDSS) ще привлича потребителите и просюмърите. Тя ще излъчва информацията от инсталирани измерителни уреди в реално време, която ще извежда на потребителски панел консумирана и произведена енергия; Централна система за вземане на решения (CDSS) ще събира данни от локалните системи и ще ги предоставя в помощ на вземащите решения. Тя ще извежда консумацията на ниво град спрямо няколко параметъра, включително и прогноза за консумацията и производството на енергия в града.
Методологията за валидиране и оценка на инструмента iURBAN ще се основава на IPMVP протоколи и ще включва анализ на разходите и ползите по икономически и социални индикатори. Така ще се подкрепи бъдещата му експлоатация и ще се демонстрира функционалността и потенциала му като силен политически инструмент в помощ на вземащите решения в града.
DSS-bg
Повече за проект iURBAN можете да прочетете в брошурата на проекта и на неговия уеб сайт: http://www.iurban-project.eu/
Проектът ISEMOA създаде система за одит на достъпността в обществената среда и транспорт, разработена от 13 партньора от 18 европейски държави и приложена в повече от 20 града, общини и региона.
ISEMOA обобщи резултатите от прилагането на системата в Стратегия и план за действие за подобряване достъпността в град Пловдив. Енергийна Агенция – Пловдив и община Пловдив създадоха работна група, която попълни документацията за одита на ISEMOA и на базата направените открития, разви Стратегия и план за действие за подобряването им. Работният екип беше ръководен от експерти на Енергийна Агенция – Пловдив в областта на енергийния мениджмънт и управлението на мобилността и се състоеше от експерти от община Пловдив в областта на архитектурното планиране и собствеността и социалните политики, от представители на организации на хора с намалена мобилност и представители на местни транспортни оператори.
Документацията на ISEMOA е оформена в обучителни материали за експерти от областта на архитектурата, планирането, транспорта, социалните политики, енергийните политики, управлението на мобилността. Всеки обучен одитор получава сертификат за квалификация и се записва в европейски регистър за обучители.
Енергийна Агенция – Пловдив предлага консултации и експертиза при изготвяне на план и стратегия за подобряване на достъпността, както и сертифицирани ISEMOA обучения.
Цели
Основна цел на проект ISEMOA беше да създаде общоевропейска методология за одит на достъпността в обществената среда и транспорт в градове, общини и региони. Така ще се повиши енергийната ефективност и подобри достъпността на от-врата-до-врата, а делът на хора, преминали към по-устойчив начин на придвижване, ще се повиши. Очаква се по-добър обществен транспорт и по-привлекателни велосипедни и пешеходни маршрути.
Резултати
Стратегия и план за действие за подобряване на достъпността в обществените сгради и транспорт в град Пловдив
Карти на достъпните места в централната част на град Пловдив
15 обучени ISEMOA одитора
Документация за одит ISEMOA
Обучителни материали ISEMOA
Брошури за ползите от достъпността
Енергийна Агенция - Пловдив организира сертифицирани обучения за ISEMOA-одитори и провежда ISEMOA одити за общини. Повече информация можете да намерите в Обучения и Консултации и услуги.
За повече информация, посетете сайта на проект ISEMOA: http://www.isemoa.eu/
Проектът "БиоРегиони" допринесе за създаването на нови биоенергийни региони в Европа, като споделя постигнатото от най-развитите региони.
Това бeше постигнато като бяха:
За повече информация, посетете сайта на проект БиоРегиони: http://www.bioregions.eu/
DEHEMS e цифровата система за управление на енергийните разходи в бита. Това е инициатива-предизвикателство за местните власти в техния стремеж да придобият идея за това как на практикановите постижения на ИКТ биха могли да преобразят техните райони.
DEHEMS разширява наличните технологични достижения в областта на интелигентните измерителни устройства, правейки крачка далеч напред в сравнение с използваните досега модели за контролиране и мониторинг на употребената енергия чрез нейното измерване „на входа”, към един модел на изобразяване на енергията, който освен традиционно познатото измерване, отчита и начина по който е изразходена тази енергия, обединявайки данните от сензори в зони на топлинна загуба и такива на домакинските уреди. Данните от различните системи за измерване на енергията, както и от допълнителните сензори, т.е. за газ и електричество ще се анализират за целева продуктивност, по показатели за ефективност и като се вземат предвид възможни условия на околната среда, като по този начин на домакинството ще се представи практическа информация, която ще е достъпна онлайн в така нареченото „зелено табло”.
Това ще включва:
По такъв начин системата ще предоставя възможност за дистанционно коригиране на зададените настройки. Хората ще имат възможност да променят тези задания за всички дейности, свързани с отделянето на емисии посредством онлайн контролен панел. Отделните профили за настройка ще се нагаждат от потребителите в зависимост от тяхната конкретна ситуация. Обслужването ще е достъпно от множество устройства предоставящи високоскоростен достъп и ще се ъпдейтва (актуализира) в реално време. Това ще гарантаира достъп чрез ТВ приемник обезпечен с IP приставка, както и чрез мобилен телефон, PDA устройства (Личен цифров помощник) и всеки компютър, свързан към интернет.
Как изглеждат уредите DEHEMS?
В рамките на проект Cases, беше създаде книгата "Електроенергетиката на България", която можете да изтеглите свободно от нашия сайт, или да закупите в хартиено копие от електронния ни магазин.
За повече информация, посетете сайта на проект Cases: http://www.feem-project.net/cases/downloads_presentation.php
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТ RADAR:
За повече информация, посетете сайта на проект Radar: http://www.radarproject.eu/
Инструменти за Устойчиви Енергийни Общности
Общините в новите страни членки и страните-кандидатки имат голяма нужда от подобряване на енергийната ефективност и разширяване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Проектът SEC-Tools осигурява системен подход за посрещане на това предизвикателство под формата на:
SEC-Tools ще съдържа отчасти софтуерни продукти и допълнителни наръчници, следващи схемата по-долу. Приложимостта и полезността на инструментите ще се проверяват чрез пилотните действия по проекта.
ПИЛОТНИ ДЕЙСТВИЯ НА ОБЩИНСКО НИВО
Проектът действа на общинско ниво, където са включени 9 избрани общини: една в Латвия, три в Литва, една в Полша, една в Чехия, две в България и една в Източна Германия. Основно ще се работи върху:
1. Местно енергийно планиране
2. Местен енергиен пазар
3. Мотивиране на крайните потребители
ПАРТНЬОРИ
ВЛИЯНИЕ НА ПРОЕКТА
Проектът подпомога прилагането на ВЕИ и енергийната ефективност на общинско ниво в новите страни членки на ЕС.
Като резултат от SEC-Tools общините участнички ще разполагат с пакет инструменти, с чиято помощ да повишат ефективността на предлаганите от тях услуги, и да модернизират финансовите си схеми и модели.
Проектният план за популяризиране на резултатите от SEC-Tools включва:
За повече информация, посетете сайта на проект Sec Tools: http://www.sec-tools.net/
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Energy Agency of Plovdiv organises a demonstration workshop of the newly developed biomass tool SustainEnBio within the LIFE Bio-Balance project on June 4, 2024 in Zoom.
The Energy Agency of Plovdiv and the Belgian company AGIFLY carried out a survey with a drone of multifamily buildings in the "Trakia" District, as well as a kindergarten in order to create digital twins of the buildings and 3D models. The recording of the current characteristics of the surveyed buildings will support the planning of their energy efficient renovation, as well as their integration into a digital tool for the rehabilitation of residential buildings.
Six buildings across Europe will be electrified and retrofitted with heat pumps, PVT systems, and batteries as part of the Horizon Europe Project. Using AI & 3D models, this project is here to help make our buildings carbon-free and future-proof.
Enter your email address in the field to receive news from us.