Инструменти за Устойчиви Енергийни Общности
Общините в новите страни членки и страните-кандидатки имат голяма нужда от подобряване на енергийната ефективност и разширяване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Проектът SEC-Tools осигурява системен подход за посрещане на това предизвикателство под формата на:
SEC-Tools ще съдържа отчасти софтуерни продукти и допълнителни наръчници, следващи схемата по-долу. Приложимостта и полезността на инструментите ще се проверяват чрез пилотните действия по проекта.
ПИЛОТНИ ДЕЙСТВИЯ НА ОБЩИНСКО НИВО
Проектът действа на общинско ниво, където са включени 9 избрани общини: една в Латвия, три в Литва, една в Полша, една в Чехия, две в България и една в Източна Германия. Основно ще се работи върху:
1. Местно енергийно планиране
2. Местен енергиен пазар
3. Мотивиране на крайните потребители
ПАРТНЬОРИ
ВЛИЯНИЕ НА ПРОЕКТА
Проектът подпомога прилагането на ВЕИ и енергийната ефективност на общинско ниво в новите страни членки на ЕС.
Като резултат от SEC-Tools общините участнички ще разполагат с пакет инструменти, с чиято помощ да повишат ефективността на предлаганите от тях услуги, и да модернизират финансовите си схеми и модели.
Проектният план за популяризиране на резултатите от SEC-Tools включва:
За повече информация, посетете сайта на проект Sec Tools: http://www.sec-tools.net/
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТ RADAR:
За повече информация, посетете сайта на проект Radar: http://www.radarproject.eu/
В рамките на проект Cases, беше създаде книгата "Електроенергетиката на България", която можете да изтеглите свободно от нашия сайт, или да закупите в хартиено копие от електронния ни магазин.
За повече информация, посетете сайта на проект Cases: http://www.feem-project.net/cases/downloads_presentation.php
DEHEMS e цифровата система за управление на енергийните разходи в бита. Това е инициатива-предизвикателство за местните власти в техния стремеж да придобият идея за това как на практикановите постижения на ИКТ биха могли да преобразят техните райони.
DEHEMS разширява наличните технологични достижения в областта на интелигентните измерителни устройства, правейки крачка далеч напред в сравнение с използваните досега модели за контролиране и мониторинг на употребената енергия чрез нейното измерване „на входа”, към един модел на изобразяване на енергията, който освен традиционно познатото измерване, отчита и начина по който е изразходена тази енергия, обединявайки данните от сензори в зони на топлинна загуба и такива на домакинските уреди. Данните от различните системи за измерване на енергията, както и от допълнителните сензори, т.е. за газ и електричество ще се анализират за целева продуктивност, по показатели за ефективност и като се вземат предвид възможни условия на околната среда, като по този начин на домакинството ще се представи практическа информация, която ще е достъпна онлайн в така нареченото „зелено табло”.
Това ще включва:
По такъв начин системата ще предоставя възможност за дистанционно коригиране на зададените настройки. Хората ще имат възможност да променят тези задания за всички дейности, свързани с отделянето на емисии посредством онлайн контролен панел. Отделните профили за настройка ще се нагаждат от потребителите в зависимост от тяхната конкретна ситуация. Обслужването ще е достъпно от множество устройства предоставящи високоскоростен достъп и ще се ъпдейтва (актуализира) в реално време. Това ще гарантаира достъп чрез ТВ приемник обезпечен с IP приставка, както и чрез мобилен телефон, PDA устройства (Личен цифров помощник) и всеки компютър, свързан към интернет.
Как изглеждат уредите DEHEMS?
Проектът "БиоРегиони" допринесе за създаването на нови биоенергийни региони в Европа, като споделя постигнатото от най-развитите региони.
Това бeше постигнато като бяха:
За повече информация, посетете сайта на проект БиоРегиони: http://www.bioregions.eu/
Проектът ISEMOA създаде система за одит на достъпността в обществената среда и транспорт, разработена от 13 партньора от 18 европейски държави и приложена в повече от 20 града, общини и региона.
ISEMOA обобщи резултатите от прилагането на системата в Стратегия и план за действие за подобряване достъпността в град Пловдив. Енергийна Агенция – Пловдив и община Пловдив създадоха работна група, която попълни документацията за одита на ISEMOA и на базата направените открития, разви Стратегия и план за действие за подобряването им. Работният екип беше ръководен от експерти на Енергийна Агенция – Пловдив в областта на енергийния мениджмънт и управлението на мобилността и се състоеше от експерти от община Пловдив в областта на архитектурното планиране и собствеността и социалните политики, от представители на организации на хора с намалена мобилност и представители на местни транспортни оператори.
Документацията на ISEMOA е оформена в обучителни материали за експерти от областта на архитектурата, планирането, транспорта, социалните политики, енергийните политики, управлението на мобилността. Всеки обучен одитор получава сертификат за квалификация и се записва в европейски регистър за обучители.
Енергийна Агенция – Пловдив предлага консултации и експертиза при изготвяне на план и стратегия за подобряване на достъпността, както и сертифицирани ISEMOA обучения.
Цели
Основна цел на проект ISEMOA беше да създаде общоевропейска методология за одит на достъпността в обществената среда и транспорт в градове, общини и региони. Така ще се повиши енергийната ефективност и подобри достъпността на от-врата-до-врата, а делът на хора, преминали към по-устойчив начин на придвижване, ще се повиши. Очаква се по-добър обществен транспорт и по-привлекателни велосипедни и пешеходни маршрути.
Резултати
Стратегия и план за действие за подобряване на достъпността в обществените сгради и транспорт в град Пловдив
Карти на достъпните места в централната част на град Пловдив
15 обучени ISEMOA одитора
Документация за одит ISEMOA
Обучителни материали ISEMOA
Брошури за ползите от достъпността
Енергийна Агенция - Пловдив организира сертифицирани обучения за ISEMOA-одитори и провежда ISEMOA одити за общини. Повече информация можете да намерите в Обучения и Консултации и услуги.
За повече информация, посетете сайта на проект ISEMOA: http://www.isemoa.eu/
Eнергийният менеджмънт е ключов фактор за ускоряване на процеса на преминаване към „нисковъглеродна икономика“, със сгради с потребление на енергията близко до нулево илиенергийно-пасивни сгради. В този смисъл, Училищният сграден фонд има голямо значение в ЕС поради неговия потенциал: над 22% от европейското население всеки ден посещава училище - това са 107 милиона учащи се и повече от 3 милиона преподаватели, училищен персонал и администратори. Делът на обществените разходи възлиза на 4,9% от БВП (за сравнение - 7,2% за здравеопазването).
В училищата минава значителна част от времето ни, поради това те са обект на всеобщ интерес - училищата са организирани иразполагат с потенциал за комуникация. Училищата генерират знания, там се обучава поколението на бъдещимениджъри и се формира съзнанието им за бъдещата отговорност срещу неразумното използване на енергийните ресурси, водещо до екологични кризи. Но Eнергийният менеджмънтв училищния сграден фонд продължава да е причина за безпокойство поради факта, че европейските училищни сгради преобладаващо са старии изградени по нормативи, които не отговарят на съвременните стандарти. В повечето случаи, училищата са държавна или общинска собственост и са наследили стари системи за осветление, отопление, вентилация и климатизация, които изискват скъпа поддръжка.
Проектът VERYSchool е ориентиран към крайния резултат. Той е фокусиран върху пилотните демонстрации и проверка на постигнатото чрез Енергиен Навигатор за Действие (EНД), разработен и приложим в енергийния сектор. ЕНД е инструментът за решения на база интегриране на хардуера и софтуера на тестваните технологии (той вече е на пазара). ЕНД дава възможност за управление на цялата верига: от една страна Заинтересованите страни , които определят Програмата за управление на енергията в съответствие с международния стандарт ISO 50001, и от друга - Потребителите , изпълняващи ефективна Система за Енергиен Мениджмънт в училищата, както на местно ниво (сграда), така и на териториално ниво.
Вижте видео на проекта:
Проектът iURBAN ще създаде и валидира софтурна платформа, която ще интегрира информационни и компютърни технологии в система за енергиен мениджмънт в два европейски града. Той ще предостави база данни в подкрепа при вземането на решения и ще зададе нужните параметри при създаването на нови бизнес модели. Те ще допринасят за ефективното управление и пренос на енергията, която се произвежда и консумира на местно ниво, като съчетава в един софтуер потребителското поведение и дейността на просюмърите.
Ядрото нa iURBAN е интелигентна система за подкрепа при вземане на решения – SmartDSS (SDSS), която е и платформа за енергиен мениджмънтв рамките на града. Тя ще позволи разрастване на системата и съчетаването й със софтуер за вземане на решение на две нива:
Локална система за вземане на решения (LDSS) ще привлича потребителите и просюмърите. Тя ще излъчва информацията от инсталирани измерителни уреди в реално време, която ще извежда на потребителски панел консумирана и произведена енергия; Централна система за вземане на решения (CDSS) ще събира данни от локалните системи и ще ги предоставя в помощ на вземащите решения. Тя ще извежда консумацията на ниво град спрямо няколко параметъра, включително и прогноза за консумацията и производството на енергия в града.
Методологията за валидиране и оценка на инструмента iURBAN ще се основава на IPMVP протоколи и ще включва анализ на разходите и ползите по икономически и социални индикатори. Така ще се подкрепи бъдещата му експлоатация и ще се демонстрира функционалността и потенциала му като силен политически инструмент в помощ на вземащите решения в града.
DSS-bg
Повече за проект iURBAN можете да прочетете в брошурата на проекта и на неговия уеб сайт: http://www.iurban-project.eu/
Основна цел на проекта DATA4ACTION е да развие сътрудничество между заинтересованите страни в процеса на обмен на данни с цел да обезпечи изготвянето на местни или регионални енергийни планове за действие. В рамките на проекта, Енергийна Агенция - Пловдив създаде първата в България Обсерватория за енергия, околна среда и климат. Повече за нея и нейните дейности, можете да прочетете на следния линк: http://observatory.eap-save.eu/ и в нейната брошура. DATA4ACTION свърза доставчиците на данни и местните власти в 12 Европейски града, за да установи партньорство между тях за успешен обмен на данни в подкрепа на реализиране и мониторинг на Планове за устойчиво енергийно развитие (ПУЕР). Съществуващите енергийни обсерватории в Европа предадоха своя опит и знания за дефиниране и реализиране на партньорски модели за създаване и мониторинг на ПУЕР. Партньорските модели ще могат да се репликират в Европа и са създадени да промотират дългосрочно сътрудничество.
Проектът DATA4ACTION:
Повече за проекта можете да прочетете в неговите бюлетини: Бюлетин 1 , Бюлетин 2 , Бюлетин 3 , Бюлетин 4 ,Бюлетин 5
За повече информация за проекта Data4Action, моля посетете http://data4action.eu/
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Запишете вашият мейл адрес в полето, за да получавате новини от нас.