Представяне на LIFE ReHABITA в рамките на двудневно международно събитие, посветено на 25та годишнина на Енергийна Агенция - Пловдив

Международната конференция „„Българските и европейски умни градове заеднои Kръглата маса „Бъдещето на нашите градове“, организирани от Енергийна Aгенция -Пловдив по повод 25та й годишнина, се проведоха от 29 до 30 април в Пловдив. Събитието се превърна в среща не само на лидери, новатори и визионери, запалени по градското развитие, но и като колективна гражданска общност, отбелязваща важен етап в развитието на годишнина на Енергийна Агенция  - Пловдив.

     Снимки: Енергийна Агенция - Пловдив

 

Основният фокус беше поставен върху разбирането, че концепцията за „умния град“ надхвърля обикновените технологии, въплъщавайки холистичен подход, интегриращ интелигентна инфраструктура, ефективни енергийни системи, ефективно управление на отпадъците и приобщаващо градско планиране, като целта е създаване на адаптивна и екологична градска среда с участието на гражданите.

Събитието бе под патронажа на проф. Христина Янчева, която официално го откри с приветствие за целия екип на Енергийна Агенция - Пловдив. Проф. Янчева подчерта, че в свят на бурно технологично развитие, концепцията за умен град вече не е визия за бъдещето, а настояще и необходимост. Свързаността, дигитализацията, зеленият преход и поставянето на гражданите в центъра на политиките са основните стълбове, върху които трябва да изграждаме съвременните градски пространства. Проф. Янчева също така изрази най-искрена признателност за труда и постиженията на Агенцията през годините, както и пожела сили и вдъхновение за нови успехи и постижения.

В официалното откриване на събитието участва също така и заместник-кмета с ресор Строителство, инвестиции и общинска собственост“ в община Пловдив, г-н Хакъ Сакъбов, който в своето приветствено слово подчерта, че „успехите на Енергийна Агенция - Пловдив са плод на екипната работа, ангажимента и професионализма на всички нейни служители, партньори и заинтересовани страни. Благодарение на усилията и отдадеността, Енергийна Агенция - Пловдив успя да се утвърди като лидер в своята област и да вдъхнови много хора и организации да се ангажират с постигането на устойчиво енергийно бъдеще.“

В рамките на конферентната част участие взеха представители на Европейската инвестиционна банка, Европейската федерация на агенциите и регионите за енергия и околна среда, Регионална агенция по енергетика и климат на Северозападна Хърватия, Енергийна Агенция на Мазовия, Агенция за устойчиво енергийно развитие – Модена, Община Габрово и Столична община.

Представени бяха теми, свързани умните градове и общности, енергийните агенции като съюзници на местните власти в сградното обновяване, енергийни общности за стимулиране на местния енергиен преход, стратегическо енергийно планиране и развитие, енергийни общности за отопление и охлаждане, добри практики от Община Габрово и Столична община. Бяха споделени знания, добри практики, дадени иновативни идеи, в съответствие с общата визия за интелигентни градове.

Проявата бе посетена от представители на национални министерства и институции, общински експерти, представители на други енергийни агенции, НПО и бизнеса.

През втория ден се проведе и Кръглата маса с тема „Бъдещето на нашите градове“. Български и европейски енергийни експерти, представители на НПО, общини и институции обсъдиха приоритетите на устойчивите градове за нисковъглеродно бъдеще и как да се балансира развитието с опазването на околната среда и намаляване на въглеродните емисии.

         Снимки: Енергийна Агенция – Пловдив

През двата дни на събитието, информационният щанд на ReHABITA бе на разположение на всички участници в двудневното събитие, предоставяйки информация за проекта и предлаганите услуги. Експерти от Енергийна Агенция - Пловдив отговаряха на въпроси, свързани с обновяването на жилищни сгради.

 

Проект 101120713-LIFE22-CET-LIFE Rehabita е съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на CINEA. Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат отговорни за тях.

https://www.eap-save.eu/?m=71