ConnectHeat - проект за разгръщане на потенциала на енергийни общности за отопление и охлаждане. Постигнати резултати и предстоящи действия

Финален национален семинар

17 юни, Пловдив

 

Партньорството на Енергийна Агенция - Пловдив по международния проект ConnectHeat  стартира през есента на 2022 год. От тогава до настоящия момент Агенцията активно следи развитието на темата, като същевременно подкрепя и се включва в учредяването на подобни инициативи на местно ниво.

 

ConnectHeat е иницииран с цел отключване на потенциала на енергийните общности (ЕО) в сектор отопление и охлаждане в европейски мащаб и ускоряване процеса на декарбонизация посредством включването на гражданите в реализиране на енергийни общности. Проектите на енергийните общности позволяват на хората да бъдат активни участници в енергийната система и да подпомагат децентрализацията на местно ниво.

 

Като част от тригодишния проект, Енергийна Агенция - Пловдив осъществи няколко обучителни семинара за заинтересовани граждани, общински експерти, малък и среден бизнес, представители на енергоразпределителни дружества и други. Акцент в тях се поставя на представяне на ползите от енергийните общности за отопление и охлаждане, а именно: намалена консумация на енергия в сравнение с конвенционални енергийни източници, съответно намалени разходи за енергия за отопление и охлаждане; независимо снабдяване; липса на риск за сигурността на доставките; независимост на цената на енергията от пазарната цена на горивата/електроенергията; подобрено качество на въздуха; принос към целта на ЕС - сграден фонд с нулеви емисии до 2050 г. Реализираните уебинари запознаваха участниците с различните форми на учредяване на ЕО, европейската законодателна рамка и българските й параметри. Представени бяха добри практики на успешно реализирани енергийни общности в ЕС и страната , както и различни бизнес модели, които насърчават устойчивото и ефективно отопление и охлаждане на сградите.

 

На 17 юни предстои да се проведе финалния национален семинар, който ще представи постигнатото от Енергийна Агенция - Пловдив по работните фази на пилотния си проект „Енергийна общност за отопление и охлаждане“, както и изграденото партньорство с учредени и работещи ЕО в България. Представител от Агенцията за устойчиво енергийно развитие ще ни запознае с  ролята на общините в създаването на ЕО.  Тодор Попов от община Габрово ще представи бизнес модела на ЕО в Габрово, а Кристиян Димитров от Грийнпийс България ще презентира темата “Кооперативите са повече от енергия от фотоволтаици. Разнообразието от социални придобивки и енергийни източници”.

Преглед на европейската инициатива ConnectHeat и статуса на пилотния проект „Енергийна общност за отопление и охлаждане“ на Енергийна Агенция - Пловдив в рамките на ConnectHeat ще бъдат обобщени за присъстващите участници от Тодор Бележков, енергиен експерт от Агенцията. Пилотният проект включва изграждането на централизирана геотермална система с индивидуални термопомпи за отопление, охлаждане и битова гореща вода за 6 пасивни къщи.

                                               Снимка:Оберон Концептбау

 


Технологиите и системите, които ще бъдат интегрирани в разработения от Агенцията модел за ЕО за отопление и охлаждане са:

§  Геотермални колектори: Доставят енергия за отопление и охлаждане към термопомпи.

§  Термопомпи вода-вода: Осигуряват ефективно отопление и охлаждане, като извличат топлина от земята през зимата, а през лятото - от домовете.

§  Слънчеви термални колектори: Използват се за производство на БГВ, намалявайки зависимостта от конвенционални системи за загряване на водата. Ще се използват високоефективни плоски или вакуумни тръбни колектори.

§  Система за съхранение на енергия - термоакумулиращ резервоар. Съхранява излишната топлинна енергия от слънчевите колектори за използване през периоди със слабо слънчево греене. Инжектират топлина в земята през летния период, за да увеличат потенциала на геотермалния източник през зимния период.

§  Интелигентна вентилация с рекуперация на топлина. Енергийно ефективни вентилационни системи, които рекуперират топлината от изходящия въздух, за да затоплят входящия свеж въздух.

§  Система за мониторинг и контрол на енергията. Позволява на жителите да проследяват потреблението и производството на енергия в реално време.


Изградената по този начин хибридна инсталация с геотермален и соларен източник ще има много ниско енергийно потребление от електроразпределителната мрежа и респективно разходи за енергия. Собствениците ще споделят единствено разходите за профилактика и поддръжката на общите части на системата, които в случая няма да бъдат големи.

На участниците в семинара ще бъде предоставена възможност да посетят сграда, построена по стандарта за пасивни къщи и запознаване с възможностите за производство и споделяне на енергия за отопление и охлаждане от общност за възобновяема енергия.

Енергийна Агенция - Пловдив се превръща в движеща сила за създаване на енергийни общности в България в качеството й на национален контактен пункт за тяхната подкрепа. Ина Карова, мениджър проекти от Енергийна Агенция - Пловдив ще представи Европейския фонд за енергийни общности и отворената процедура за финансиране на общински енергийни общности в национален мащаб. Този наскоро стартирал проект на ЕС и координиран от REScoop.eu предоставя възможност на Агенцията да бъде в ролята на оператор на финансиране за бизнес планове за енергийни общности в България и  да съдейства при учредяването им.

 

Източник: Енергийна Агенция - Пловдив