ПЕРСПЕКТИВАТА НА ГРАЖДАНИТЕ ОТНОСНО

ТЕМАТА ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ

 

Интервю с Елеонора Гайдарова, Председател на Управителния съвет на Съюза на асоциациите на собственици в България

 

 

 


 

v Г-жо Гайдарова, от позицията Ви на председател на Управителния съвет на Съюза на асоциациите на собственици в България, бихте ли ни запознали какви са основните очаквания и цели на гражданите, желаещи да предприемат енергийно обновяване на домовете си?

Процесът на енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради започна преди точно двадесет години, когато беше създаден и Съюзът на асоциациите на собственици като резултат от първата пилотна инициатива. В началото, а и до днес, нашата основна цел е да превърнем собствениците на жилища в двигател на процеса на устойчиво енергийно обновяване на техните домове. Това е свързано с осъзнаването на тяхната отговорност като собственици за състоянието на техните жилища, както и с информираност за предимствата на енергийното обновяване. Опитът през изминалите двадесет години от първия пилотен проект до институционализирането на процеса на енергийно обновяване в национална програма показва, че гражданите се стремят значително да намалят потреблението и разходите за енергия в жилищните сгради. Те очакват чрез обновяване на домовете си да постигнат подобряване на качеството на живот, повишаване на комфорта и качеството на жизнената среда и подобряване на съответната инфраструктура.

 

v От контакта Ви с гражданите може ли да споделите какви подобрения основно те биха искали да реализират по време на едно енергийно обновяване; дали имат изисквания към материалите и фирмите изпълнители?

Опитът от изминалите двадесет години показва, че гражданите днес са много по-информирани и с много повече изисквания към качеството на енергийното обновяване на техните домове. Все по-актуални са интегрираните обновителни решения, които включват топлоизолацията като основна мярка за енергийна ефективност, смяната на дограма с нови енергийно ефективни модели, инсталиране на нови отоплителни системи с възможност за регулиране на температурата в различни помещения и интеграция на възобновяеми източници на енергия, инсталиране на системи с рекуперация на топлината за подобряване на качеството на въздуха и енергийната ефективност, енергийно ефективно осветление в общите части на жилищните сгради, както и използването на качествени строителни материали, които да подобряват здравословната среда на обитаване. И да, гражданите имат все повече изисквания  към материалите и фирмите изпълнители - Качество и сертификация на материалите, Опит и репутация на изпълнителите, Прозрачност в ценовата политика, както и  гаранции за поддръжка след завършване на проекта.

 

v Относно негативно настроените гражданите, моля да ни информирате какво ги възпира да започнат процеса на обновяване и какви са причините за недоверието им в него?

Сред основните причини са липсата на желание и/или възможности гражданите да инвестират собствени средства в енергийното обновяване на техните домове, на доверие в държавните институции както и в доставчиците на услуги, на работещи механизми за привеждане в действие на провизиите на специализираната законова рамка, която регламентира задълженията на собствениците на жилища по тяхната поддръжка, управление и енергийно обновяване. И всичко това в контекста на продължилата в последните години 100% субсидия, която създаде повратни очаквания сред собствениците на жилища в многофамилни сгради и препятства развитието на адекватни и реалистични пазарни механизми. 

 

v В качеството Ви на експерт по жилищна политика, бихте ли ни представили един кратък анализ на перспективите пред енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради в България?

Ключово изискване за осигуряване на устойчивост на енергийното обновяване на многофамилните сгради в България е поставянето на собствениците на жилища отново в центъра на този процес чрез осигуряването на баланс между права и задължения по отношение на техните домове. Неотменна необходимост е развитието на едновременно мотивираща и подкрепяща институционална, регулаторна и финансова рамка на национално равнище, която е насочена към създаването на пазарно ориентирано търсене на целия спектър от технически, юридически, финансови и социални услуги за енергийно жилищно обновяване, които да осигуряват интегриран пазарен механизъм за активиране и в подкрепа на гражданите.

Важен аспект е прилагането на диференциран подход, който да осигурява преки и косвени стимули за икономически активните граждани и допълнителна подкрепа за уязвимите, така че никой да не бъде изключен от процеса. Също толкова важно е развитието и укрепването на институционалната, законовата и финансовата рамка в подкрепа на пазарното предлагане на целия спектър от обновителни услуги и оперирането на съответните доставчици с оглед гарантиране на качеството на резултатите, което да укрепи доверието на собствениците на жилища в процеса на енергийно обновяване на многофамилни сгради.    

 

Източник: Енергийна Агенция - Пловдив