Оценка на енергийната бедност в пилотните общини

Енергийната бедност е проблем, засягащ около 50 милиона домакинства в Европа. Обикновено се определя като набор от условия, при коитоиндивиди или домакинствата не са в състояние адекватно да отопляват, охлаждат или предоставят други необходими енергийни услуги в домовете си на достъпна ценаилиневъзможност за реализиране на основни потребности като пряк или косвен резултат от липса на достъп до надеждни и безопасни енергийни услуги на достъпна цена като се вземат предвид наличните разумни алтернативи за реализирането им.

През последните години нивото на енергийна бедност в Европейския съюз продължава да нараства като резултат от геополитическите събития и енергийната криза. Енергийната бедност е резултат главно от три фактора: ниски доходи на домакинствата, високи разходи за енергия и енергийно неефективни домове. Има сериозни негативни въздействия върху здравето и благосъстоянието на хората: от проблеми с дишането и кръвообращението до психични проблеми и социално изключване. Нивото на енергийната бедност се наблюдава и измерва чрез набор от показатели, условно разделени в две категории: такива, които се отнасят до жилищните условия (напр. Ден- градуси за охлаждане и отопление, крайно потребление на енергия в домакинството и т.н.) и такива, които се отнасят до социално-икономическите аспекти (просрочени сметки за комунални услуги, цени на енергията, невъзможност да се поддържа достатъчно топъл дом и т.н.). В рамките на проекта ReHABITA се направи оценка на енергийна бедност на местно ниво в петте пилотни общини. Тази оценка ще служи и за основа при изпълнението на следващите етапи от проекта. Резултатите от анализите за общините Госпич (Хърватия), Лорка (Испания), Пловдив (България), Плоещ (Румъния) и Салдус (Латвия) са оформени в доклад D2.1 Оценка на енергийната бедност на общините.

За повече информация относно проекта можете да посетите уебсайта на Енергийна Агенция - Пловдив или да следите новините в социалните мрежи.

Проект 101120713-LIFE22-CET-LIFE ReHABITA е съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на CINEA. Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат отговорни за тях.