Необходимостта от въвеждането на алтернативни финансови инструменти за обновяване на жилищния сграден фонд

Обновяването на жилищния сграден фонд и достъпът до финансиране стават все по-належаща тема.

Предизвикателства пред установения модел на финансиране

Повече от десетилетие реновационната вълна в България разчиташе на 100% безвъзмездна финансова помощ по Националната програма за обновяване, като през 2023 г. интензитетът на помощта беше намален на 80% за последния етап. За периода 2012–2024 г. в рамките на националните програми в гр. Пловдив и област Пловдив са обновени едва 162 многофамилни сгради. При настоящия темп на обновяване - под 1% за десетилетие - постигането на целите за енергийна ефективност и модернизация на жилищния фонд остават сериозно предизвикателство. Нещо повече, разчитането единствено на публични средства обезкуражава частните инвестиции и създава зависимост, която подкопава дългосрочната жизнеспособност на инициативите за обновяване.   

Европейски и национални политики за декарбонизация на жилищния сграден фонд

Преработената Директива (ЕС) 2024/1275 относно енергийните характеристики на сградите поставя нови амбициозни изисквания. Държавите членки, включително България, са задължени да разработят национални планове за саниране, които ще включват конкретни политики и мерки за разгръщане на пълния потенциал за декарбонизация на сградния фонд.

Пътят към ускорено обновяване

Реален напредък може да се постигне само чрез преструктуриране на съществуващите финансови инструменти за подпомагане на сградното обновяване и преход към смесено финансиране. Това включва създаването на гъвкави инструменти за съфинансиране, гаранционни механизми и засилено сътрудничество между публичния и частния сектор. Реформирането на финансовата рамка ще създаде условия и за по-широко включване на бизнеса и развитието на нови бизнес модели.

Ключовата роля на банките и повишаване на тяхната информираност

Проектите за обновяване на цели сгради, които се ръководят от асоциации на собственици, които могат да бъдат бенефициенти както на безвъзмездна помощ по национални програми, така и на целеви кредитни продукти, както е в редица европейски държави. В момента банките в България се придържат към установената практика за оценка на риска на база кредитна история и предлагането на потребителски кредити за индивидуални клиенти, но този подход не е подходящ за проекти за обновяване на цели сгради. По-добрите технически параметри на цялостно обновена сграда предполагат значително по-добри енергийни и финансови спестявания спрямо тези на индивидуално обновено жилище. Освен това реализирането на амбициозни мерки за енергийна ефективност и модерни технологии в проектите води до значителни ползи и следва да се оценява като актив, а не като тежест върху инвестицията.

Хъб за услуги МултиХоум като платформа за диалог   

MултиХоум предоставя надеждна платформа за диалог между граждани, публични институции, бизнес и финансови организации. Услугата МултиХоум, координирана от Енергийна Агенция - Пловдив и подкрепена от 18-те общини в областта, предлага единен достъп до техническа експертиза, доверени доставчици, безплатни консултации, мониторинг и пакетни решения за собственици на еднофамилни и многофамилни сгради.

Конструктивният диалог между всички заинтересовани страни, в съчетание с фокус върху конкретни последователни стъпки за повишаване на информираността и преодоляване на бариерите пред финансирането на жилищното обновяване, ще доведе до въвеждането на иновативни подходи и устойчиви решения.       

 

Теодора Маринова
Управител на Куадро Синерджи ЕООД

E. office@quadrosynergy.eu

W. https://quadrosynergy.eu