Дейности на офиса по ReHABITA на Енергийна Агенция – Пловдив
Проектът LIFE ReHABITA има за цел да облекчи енергийната бедност посредством обновяване жилищата на уязвими домакинства в пет европейски общини: Лорка (Испания), Плоещ (Румъния), Пловдив (България), Салдус (Латвия) и Госпич (Хърватия). Въпреки многото предимства, които реновирането може да донесе на едно уязвимо семейство, необходимостта от ремонтни дейности често се възприема като проблем, а не като възможност. За да промени това възприятие, проектът създаде офиси на ReHABITA в най-необлагодетелстваните квартали на партньорските общини. Тези офиси са място, където гражданите могат да получат цялостна информация за всички стъпки, които трябва да се предприемат по едно реновиране на дома им.
За
да повиши
осведомеността
относно функциониращия
офис
по ReHabita, Енергийна
Агенция - Пловдив
предприе
инициатива
за популяризирането му
сред
пловдивската
общественост.
Плакатен
винил,
представящ еkспертното
техническо
консултиране
и услуги, които
гражданите
могат да
получат, бе монтиран
в центъра на
града. Мястото
бе избрано
заради
добрата си
видимост и
интензивния
пешеходен
поток.
Снимка: Енергийна Агенция - Пловдив
В края на януари 2025 г. Енергийна Агенция - Пловдив организира обучителен семинар за строителни компании, фокусиран върху комуникацията с уязвими граждани. По време на сесията беше представена концепцията за План, насочен към намаляване на неудобствата за жителите по време на ремонтни дейности.
През март се проведе третата среща на заинтересованите страни в подкрепа на съвместното създаване и прилагане на пътна карта, насочена към справяне с енергийната бедност и борба с нея. Събитието събра представители на местната власт, енергийни експерти, неправителствени организации и професионални камари. Основната цел бе да се насърчи съвместното сътрудничество и да се съберат мнения относно приложението на пътната карта. По време на срещата участниците направиха преглед на съществуващите политики в България, свързани с енергийната бедност, обсъдиха тяхната ефективност. Представени бяха и резултатите от енергийните проучвания на сто домакинства от град Пловдив, от които бяха генерирани ценни данни за пътната карта. Създаден бе проект на писмо за сътрудничество като инструмент за ангажиране на други общини, заинтересовани от възпроизвеждане на подхода на проекта. Бяха идентифицирани и потенциални общини, които биха могли да репликират подхода.
Проектът LIFE ReHABITA възприема цялостен и приобщаващ подход за справяне с енергийната бедност, като комбинира усилията за техническо обновяване със социална подкрепа и стратегическо сътрудничество. Моделът на база на функциониращите офиси за експертно консултиране (ReHABITA OSS model), доказва как местните агенции могат да се превърнат в двигатели на устойчива промяна, като предлагат практическа помощ, ангажират заинтересованите страни и повишават осведомеността. Чрез структурирано обучение, работа с обществеността и координирано планиране, проектът не само подкрепя уязвимите домакинства, но и полага основите за дългосрочни решения в европейски мащаб.