Общински стратегии, програми и планове за действие
Лабораторни анализи и моделиране
Разработване на проекти
ЕЕ & ВЕИ на сгради
Управление на мобилността
Енергийно образование
ЕЕ & ВЕИ в малки и средни предприятия
Енергийна агенция-Пловдив (ЕАП) е създадена през 2000 г. като първата енергийна агенция в България по програма SAVE на ЕК. ЕАП насърчава устойчивото енергийно развитие посредством енергийна ефективност и внедряване на възобновяеми енергийни източници. Нейните услуги се използват от местни и национални власти и бизнеса. ЕАП извършва предпроектни проучвания, енергийни и екологични анализи и моделиране, идентифициране, разработване и управление на проекти в областта на енергията и качеството на въздуха. ЕАП е осъществила успешно повече от 50 европейски проекта. Енергийна агенция Пловдив (ЕАП) е основател на Асоциацията на българските енергийни агенции (АБЕА) и Клъстер Зелена Синергия и е горд член на мрежите на FEDARENE и NATUREEF.
Енергийна агенция-Пловдив е научно-изследователска организация, която разработва и реализира технически,
екологични и социални иновации в областта на ЕЕ и ВЕИ, енергийно ефективни инженерни решения,
биогорива и материали. Дейностите на ЕАП включват: моделиране на енергията и околната среда,
енергийно управление и планиране на местно и регионално ниво; енергийни и екологични анализи, инвентаризации на емисиите,
енергийно одитиране на сгради и МСП, разработване на мерки за прилагане на ЕЕ; развитие на устойчиви енергийни общности и интелигентни градове;
инвентаризации на емисиите и мониторинг; изпитване на биогорива, компост и биологични отпадъци; разработване на нови технологии за ЕЕ и ВЕИ;
консултации по ISO 50001 и въглероден отпечатък; техническа поддръжка и съвети; реализиране на пилотни проекти.
Сред нейните основни приоритети е и разработването на обучителни и образователни материали.
В Енергийна агенция-Пловдив функционират два офиса за трансфер на знания, които предоставят лабораторни и консултантски услуги. Първият е Център за изследвания и иновации в областта на биоенергията, който предлага водещи научноизследователски и иновационни дейности, както и експертни компетенции в областта на биоенергията и биоикономиката. Изследователската инфраструктура на центъра включва Аналитична лаборатория за тестване на твърди биогорива, компост и биологични отпадъци, акредитирана по ISO 17025. Лабораторията е една от 30-те лаборатории, одобрени от Европейската асоциация по биомаса като изпитващ орган на сертификационната схема за пелети ENPlus. Другият офис за трансфер на знания е Центърът за интегрирано управление на качеството на въздуха (КАВ), ЕЕ и ВЕИ, който осигурява изследвания и иновации в областта на качеството на въздуха и измерванията на енергията, както и мониторинг, управление и моделиране на параметри на КАВ. В Центъра се извършват измервания на емисиите на стационарни отоплителни и промишлени инсталации с портативен анализатор на емисии (газов анализатор за двигатели, турбини, котли, пещи и др.), както измервания на имисии ( концентрации във въздуха) на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5) и азотни оксиди чрез Мобилна лаборатория .
Другите дейности на ЕАП обхващат: термовизионно заснемане с дрон на обществени, жилищни и търговски обекти за идентифициране на топлинни мостове и подпомагане на енергийното одитиране на сгради и инсталации. Термовизионната камера се използва за откриване и визуализация на инфилтрация и екфилтрация, както и за откриване на компрометирана изолация, проблеми с въздушните потоци, неправилно функциониране на отоплителни тела, компрометиран покрив и други.
За повече информация, разгледайте нашата брошура: Корпоративна брошура Енергийна Агенция - Пловдив
Използване на потенциала на жените в подкрепа на пазара за ВЕИ отопление и охлаждане
ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ ЗА УЯЗВИМИТЕ ГРУПИ
Енергийна Агенция – Пловдив (НПО) е проектен партньор в Европейския проект
POWERTY (Възобновяема енергия за уязвимите групи), чиято цел е да насърчи по-
широката употреба на Възобновяемите енергийните източници (ВЕИ) сред уязвимите
групи, засегнати от енергийна бедност.
Проектът QualDeEPC цели да предложи и разработи конкретни приоритети за подобрение на процедурите за енергийно сертифициране с фокус към въвеждане на мерки, които стимулират основно обновяване.
На уебинара, организиран от BUILD UP, Европейския портал за енергийна ефективност в сградите, трите проекта: QualDeEPC, U-CERT и X-tendo ще представят въпросите, свързани с настоящите процедури за енергийно сертифициране в Европа, какви са предизвикателствата и потенциалните решения, по които работи всеки проект. Общата цел на този съвместен уебинар е да покаже, че сертификатите за енергийни характеристики не са само информативен инструмент, а по-скоро помагат за изграждането на доверие и задействане на инвестиции в енергоспестяващи мерки. *участието в уебинара е безплатно. Събитието ще се проведе на английски език
До края на 2025 година всички потребители на електроенергия ще се снабдяват по свободно договорени цени. Това предвиждат ангажиментите на страната ни в изпълнение на нормативните изисквания на Европейския съюз. С оглед поетапното преустановяване на хибридния модел на електроенергийния пазар и мерките за защита на уязвимите потребители, с промени в Закона за енергетиката от 1 юли 2020 година на свободния пазар трябваше да излязат всички небитови потребители, които са присъединени към разпределителната мрежа на мощност от 30 и повече kV, както и домакинствата, които са присъединени на 50 и повече kV.
Енергийна Агенция – Пловдив отправя покана за участие към заинтересовани страни и организации в кръгла маса и експертна дискусия за относно необходимостта от нови политики и инструменти за справяне с енергийната бедност в България и представяне на иновативна обучителна платформа по темата.
Дискусията се организира в рамките на проект POWERTY (Renewable energies for vulnerable groups), финансиран по програма Interreg Europe и съфинансиран от Европейската Комисия. Проектът цели насърчване на по-широкото внедряване на ВЕИ сред уязвимите групи, засегнати от енергийната бедност, чрез насърчаване на финансово достъпни иновативни решения, разработване на нови финансови механизми, иницииране на промени в регулаторната база и стимулиране на уязвимите групи за активно участие и социални иновации.
Във втората част на събитието ще бъде представена Иновативна обучителна платформа, разработена по проект IDEA, чиито основни цели са да повиши знанията на всички заинтересовани страни, в т.ч. институции, неправителствени и социални организации, граждани, обучителни организации и др., относно нарастващия проблем с енергийната бедност като предостави обучителни материали и инструменти за укрепване уменията и компетенциите в областта на енергийното консултиране.
За повече информация и регистрация:
http://www.project-idea.eu/bg/idea-multiplier-event-bulgaria-5/
или на имейл: daniela.kostova@eap-save.eu
Запишете вашият мейл адрес в полето, за да получавате новини от нас.