Хъб и платформа за сътрудничество на заинтересованите страни за ускорено жилищно обновяване в област Пловдив
Референтен номер на проекта: LIFE22-CET-MultiHome /101120815
Продължителност на проекта: 1 ноември 2023 до 31 октомври 2026
Основната цел на проекта МултиХоум е да създаде интегриран модел за обновяване на жилища, включващ силна техническа експертиза и сътрудничество със заинтересованите страни, за да насърчи и ускори вълната за сградно обновяване в област Пловдив. Проектът МултиХоум ще създаде специализиран хъб за услуги и платформа, ангажиращи всички пазарни участници в цялата верига от дейности за сградно обновяване, за да подпомогне 1700 жилища в рамките на проекта и след него да реализират амбициозни действия за дълбоко обновяване.
Проектът МултиХоум предвижда интерактивни събития на живо за омрежаване и популяризиране на съвременни решения за сградно обновяване като панаир на обновяването и събития за намиране на доставчици на енергийни услуги, демонстрации на шампиони по сградно обновяване и демонстрации на доверени доставчици и др. Проектът предлага специализиран инструментариум за процеса на обновяване за гражданите и етикет „Доверен доставчик“, гарантиращ високо качество и професионално изпълнение на обновителните дейности от усъвършенствани вериги на стойността за сградно обновяване.
МултиХоум цели да повиши знанията и капацитета на 5 местни власти и 2 региона, както и на европейски експерти. В дългосрочен план проектът ще изработи пътна карта за обновяване на жилищните сгради до 2050 г. и препоръки за подобряване на политиките в подкрепа на бъдещото обновяване на жилищния сграден фонд в региона.
Отоплението и охлаждането представляват приблизително 50% от потреблението на енергия в ЕС, от които повече от 75% са от изкопаеми горива. Възобновяемото и чисто отопление и охлаждане е ключов фактор за устойчив енергиен преход към декарбонизация и енергийна автономност в настоящата енергийна криза. Местните и регионални публични власти имат добра възможност да стимулират зеления преход на сектор отопление и охлаждане благодарение на близостта си до гражданите, областите и общините. Чрез внедряването на ефективни стратегии за декарбонизация на отоплението и охлаждането, включвайки енергийните общества, те могат съществено да подкрепят Европа по пътя й да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент. В България вече съществуват общности, които използват възобновяеми източници за производство на топлинна енергия за собствено потребление. Пример за такава общност е сдружението на собственици на топлофицирана многофамилна жилищна сграда, които с цел намаляване на енергийните разходи, са инвестирали в изграждането на соларна инсталация за предварителен подгрев на битова гореща вода, преди включването й в абонатната станция.
Проектът МултиХоум цели да постигне 30,7 ГВтч/г първични и 11,8 ГВтч/г крайни енергийни спестявания, 6 200 т спестени CO2 емисии, общо ВЕИ производство на 2,1 ГВтч/г и ще предизвика инвестиции от 22 милиона евро в действия за обновяване. Ще бъдат обучени над 170 експерти и ще е промотиран сред 30 000 души.